Showing 315 results

People & Organisations
Scholars

Abbot, Charles, Baron Colchester, 1757-1829

  • GB-2014-WSA-00184
  • Person
  • 1757-1829

ABBOT, CHARLES, 1ST BARON COLCHESTER, younger brother of John Farr Abbot (qv); b. 14 Oct 1757; adm. Mar 1763; KS (Capt) 1770; both “acted and looked Thais extremely well in the Eunuchus” of 1772 (Random Recollections of George Colman the Younger, 1830, i, 74); Captain of the School 1774; elected head to Christ Church, Oxford 1775, matr. 14 June 1775, Westminster Student 22 Dec 1775 - 20 Oct 1783, Faculty Student 20 Oct 1783 - res 17 Dec 1796; Chancellor’s Prize for Latin Verse 1777; Vinerian Scholar 1781, Fellow 1786-92; BCL 1783; DCL 1793; Geneva Univ. 1778-9; adm. Middle Temple 14 Oct 1768, called to bar 9 May 1783, Bencher 12 Feb 1802; in brother’s chambers at 11 Kings Bench Walk, Temple, Nov 1779; adm. Inner Temple 25 Nov 1784 and 29 Apr 1785, tenant of chambers there Nov 1784 - May 1788; adm Lincoln’s Inn 26 May 1785; FSA 13 Dec 1792; FRS 14 Feb 1793; Clerk of the Rules, Court of King’s Bench 1794-1801; MP Helston 19 Jun 1795-1802, Woodstock 1802-6, Oxford University 1806-Jun 1817; made his parliamentary reputation as chairman, Select Committee on Finance 1797-8; introduced first Census Act into House of Commons Dec 1800; Chief Secretary for Ireland Feb 1801-Feb 1802, also Secretary of State for Ireland Jun 1801 - Feb 1802; Privy Councillor 21 May 1801; Recorder of Oxford May 1801-Oct 1806; Keeper of Privy Seal (I) from May 1801; hon. LLD Trinity Coll. Dublin 6 Jun 1801; elected Speaker of the House of Commons 10 Feb 1802; resigned on account of ill-health 28 May 1817; cr. Baron Colchester 3 Jun 1817; travelled on European Continent 1819-22; on return took active part in politics until death; a Busby Trustee from 18 May 1802; his Diary and Correspondence were published by his son Charles Abbot, 2nd Baron Colchester (qv), in 1861; m. 29 Dec 1796 Elizabeth, eldest dau. of Sir Philip Gibbes, Bart., Spring Head, Barbados, West Indies; d. 8 May 1829; buried in North Transept, Westminster Abbey. Arms up School. DNB.

Adrian, Edgar Douglas, 1889-1977

  • GB-2014-WSA-01960
  • Person
  • 1889-1977

Adrian, Edgar Douglas, 1st Baron Adrian; brother of Harold Douglas Adrian (q.v.); b. Nov. 30, 1889; adm. Sept. 24, 1903; K.S. (non-resident) Sept. 22, 1904 (G); elected head to Trin. Coll. Camb. (with Samwaies) July 1908, scholar 1908, fellow Oct. 9, 1913; St class Nat. Science Trip., part 1, 1910, part 2 (Physiology), 1911; B.A. 1911; M.A. 1915; M.B. and B.C. 1915; M. D. 1919; represented Camb. in the Inter-University Foils Competition 1912; joint Coutts Trotter student 1912; Walsingham Gold Medal for Physiology 1912; Gedge Prize 1914; Rolleston Memorial Prize 1916; Horton-Smith Prize 1919; Lecturer at Trin. Coll. 1919; University Lecturer in Advanced Physiology 1920; was a student at St. Bartholomew's Hospital, M.R.C.P. (London), 1916; F.R.S. 1923; F.R.C.P. 1924; a Governor of the School March 1926; Foulerton Research Professor of the Royal Society 1929-37; Nobel Prize 1932; Hon. D.Sc. Oxon. 1936; various degrees later from British and foreign universities; Professor of Physiology, Cambridge, 1937-51; Master of Trinity Coll. Camb. since 1951; Vice-Chancellor 1957-59; first Chancellor of Univ. of Leicester 1958; Copley Medal of the Royal Soc. 1946; Foreign Secretary of the Royal Soc. 1946-50, and President 1950-55; President of the British Association 1954; President, Royal Society of Medicine, 1960-62; O.M. June 11, 1942; created Baron Adrian 1955; a Busby Trustee 1949; elected a Trustee of the Rockefeller Institute 1962; temp. Lieut. R.A.M.C. Jan. 1, 1916, Capt. Jan. 1, 1917-19; m. June 14, 1923, Hester Agnes, daughter of Hume Chancellor Pinsent, of Boar's Hill, Oxford; d. 4 Aug. 1977.

Agar-Ellis, Henry Welbore, 1761-1836

  • GB-2014-WSA-01984
  • Person
  • 1761-1836

AGAR-ELLIS, HENRY WELBORE, 2ND VISCOUNT CLIFDEN (I), eldest son of James Agar, 1st Viscount Clifden (qv); b. 22 Jan 1761; adm. 12 Jun 1770; KS (Capt. ) 1774; elected head to Christ Church, Oxford 1778, matr. 19 Jun 1778; BA 1782; Grand Tour (Italy) 1783; MP (I) Co. Kilkenny 1783-9; Recorder of Gowran 1783; Clerk of the Privy Council, Ireland 1785-1817; succ. as 2nd Viscount Clifden (I) 1 Jan 1789; MP Heytesbury 28 May 1793 - 2 Feb 1802, when he succeeded his great-uncle Welbore Ellis (qv) as 2nd Baron Mendip (GB); assumed additional surname of Ellis 4 Feb 1804; supported Whig party in House of Lords; FSA (by 1831); m. 10 Mar 1792 Lady Caroline Spencer Churchill, eldest dau. of George Spencer Churchill, 4th Duke of Marlborough KG PC, Lord President of the Council; d. 13 Jul 1836.

Allen, John Hensleigh, 1769-1843

  • GB-2014-WSA-02065
  • Person
  • 1769-1843

ALLEN, JOHN HENSLEIGH, elder son of John Bartlett Allen, Cresselly, Pembs., and his first wife Elizabeth, dau. of John Hensleigh, Pant-teg, Pembs., attorney; b. 29 Aug 1769; adm. 31 May 1779; KS 1784; one of the contributors to the Trifler, 1788-9; elected head to Trinity Coll. Cambridge 1789, adm. pens. 10 Jun 1789, scholar 23 Apr 1790, matr. Mich. 1789; BA 1793; adm. Lincoln’s Inn 15 Jun 1789, called to bar 22 Jun 1797; Oxford and South Wales circuit; of Cresselly, Pembs.; High Sheriff Pembrokeshire 1808; MP Pembroke 1818-26; Chairman, Pembrokeshire Quarter Sessions; DL JP Pembrokeshire; m. 12 Nov 1812 Gertrude, youngest dau. of Lord Robert Seymour MP; d. 12 Apr 1843.

Amherst, William Pitt, 1805-1886

  • GB-2014-WSA-02118
  • Person
  • 1805-1886

AMHERST, WILLIAM PITT, 2ND EARL AMHERST, son of William Pitt Amherst, 1st Earl Amherst (qv) and his first wife; b. 3 Sep 1805; adm. 1 Apr 1818; KS 1820; elected to Christ Church, Oxford 1824, matr. 28 May 1824, Westminster Student; BA 1828; styled Viscount Holmesdale 1826-57; MP East Grinstead Feb 1829-32; succ. his father as 2nd Earl Amherst 13 Mar 1857; Busby Trustee 18 May 1869; DL JP Kent; m. 12 Jul 1834 Gertrude, sixth dau. of Hon. and Right Rev. Hugh Percy DD, Bishop of Carlisle; d. 26 Mar 1886.

Armitstead, John Richard, 1829-1918

  • GB-2014-WSA-02245
  • Person
  • 1829-1918

ARMITSTEAD, JOHN RICHARD, eldest son of Rev. John Armitstead, Vicar of Sandbach, Cheshire, and Susan Hester, second dau. of Rev. Richard Massie, Rector of Eccleston, Cheshire; b. 11 May 1829; adm. 15 Jan 1841; QS 1844; rowed bow in race against Eton 29 Jul 1847; elected to Christ Church, Oxford 1848, matr. 28 Jun 1848, Westminster Student 1849-63; BA 1852; MA 1855; ordained deacon May 1853, priest 1854 (both Chester); Perpetual Curate of Goostrey, Cheshire 1858-61; Vicar of Wendlebury, Oxfordshire 1862-5; Vicar of Sandbach, Cheshire, from 1865; Hon. Canon Chester 1898; member Cheshire County Council 1895-1912, Alderman from 1912; for many years a familiar figure in the hunting field; m. 9 May 1866 Frances Mary, eldest dau. of William Henry Hornby MP, Poole Hall, Nantwich, Cheshire; d. 16 Sep 1918.

Armitstead, William George, 1833-1907

  • GB-2014-WSA-02247
  • Person
  • 1833-1907

ARMITSTEAD, WILLIAM GEORGE, brother of John Richard Armitstead (qv); b. 22 Mar 1833; adm. 1 Oct 1846; QS 1847; Capt. of the School 1851; elected head to Christ Church, Oxford 1852, matr. 3 Jun 1852, Westminster Student to 1856 [check]; played cricket against Cambridge 1853-4, 1856-7; BA 1857; MA 1865; ordained deacon 1859, priest 1860 (both Chester); Curate, Sandbach Heath, Cheshire 1859-62; Vicar of Goostrey, Cheshire, from 1862; m. May 1865 Mary Susan, dau. of Rev. W. Currie, Boughton Hall, Cheshire; d. 12 Mar 1907.

Ashwin, Manley Frederic, 1887-1918

  • GB-2014-WSA-02323
  • Person
  • 1887-1918

Ashwin, Manley Frederic, son of the Rev. Edward Godfrey Ashwin, Rector of Earl Stonham, Norfolk, by Blanche Milly, eldest daughter of William Frederick Morgan, of Forest Hill; b. June 2, 1887; adm. from Dulwich School as K.S. Sept. 26, 1901; left July 1904; Pembroke Coll. Camb., matric. Michaelmas 1906; B.A. 1909; M.A. 1914; Salisbury Theol. Coll. 1909; ordained 1910; curate of the Pembroke Coll. Mission at Newington, Surrey, 1910-12, of Wimbledon, Surrey, 1912-3, of St. Peter's, Southsea, Hants, from 1913; m. Sept. 25, 1913, Marjorie Edith. daughter of Arthur Charles Morgan; d. at Warley Military Hospital Dec. 19, 1918.

Atterbury, Francis, 1663-1732

  • GB-2014-WSA-00244
  • Person
  • 1663-1732

ATTERBURY, FRANCIS, brother of Lewis Atterbury (qv); b. 6 Mar 1662/3; adm.; KS 1674; elected head to Christ Church, Oxford 1680, matr. 17 Dec 1680, aged 17, Westminster Student 18 Dec 1680-94 (void, perhaps on marriage), Tutor 1687-90; BA 1684; MA 1687; BD and DD 5 May 1701; replied to Obadiah Walker’s attack upon the Reformation 1687; assisted his pupil Hon. Charles Boyle in his defence of the genuineness of the Epistles of Phalaris against Bentley; ordained; Lecturer, St. Bride’s, London 1701; Chaplain in Ordinary to William III and Queen Mary, subsequently to Queen Anne; warmly opposed Erastianism and protested against the suppression of Convocation; Archdeacon of Totnes 11 Jun 1701-13; Prebendary of Exeter 6 May 1704; Dean of Carlisle 2 Oct 1704; Prolocutor of Lower House of Convocation 1710; Dean of Christ Church, Oxford, 28 Sep 1711-3; installed Dean of Westminster 16 Jun 1713 and consecrated Bishop of Rochester 15 Jul 1713; although he took part officially in the coronation of George I, he refused to sign the declaration of confidence in the government after the rebellion of 1715, and subsequently was in direct communication with the Jacobites; arrested and imprisoned in the Tower 24 Aug 1722, for his alleged connection with an attempt to restore the Stuarts; a bill of pains and penalties was passed through the House of Commons, and carried in the House of Lords by 83 votes to 43; deprived of all his ecclesiastical preferments 1 Jun 1723, and banished from the kingdom; visited in the Tower by some of the senior King’s Scholars before his departure; resided first at Brussels and afterwards in France as general adviser to the Old Pretender; a man of marked attainments, but cursed with an imperious and aggressive temper, and possessed of “a rare talent for fomenting discord”; his old friend George Smalridge (qv), who succeeded him both at Carlisle and at Christ Church, used to say that “Atterbury comes first and sets everything on fire, and I follow with a bucket of water”; regarded as one of the leading preachers of his day, and in Addison’s opinion was “one of the greatest geniuses of his age”; much to the annoyance of Old Westminsters, Atterbury removed the Election in 1718 from the School to the Jerusalem Chamber, and put down the Election Dinner (HMC Portland MSS, v, 561, vii, 275); owing to his insistence the new Dormitory was built on its present site, the first stone being laid 24 Apr 1722; Busby Trustee from 27 Feb 1705/6; m. c. 1695 Catherine Osborne; d. in exile in Paris 22 Feb 1731/2 and buried privately in the south aisle of the nave of Westminster Abbey 12 May 1732. DNB.

Aubrey, John, 1739-1826

  • GB-2014-WSA-02375
  • Person
  • 1739-1826

AUBREY, SIR JOHN, BART., eldest son of Sir Thomas Aubrey, Bart., and Martha, sister of Thomas Richard Carter (qv); b. 4 Jul 1739; adm. May 1752; KS 1754; elected to Christ Church, Oxford 1758, matr. 24 May 1758, but not adm. as Westminster Student; DCL 8 Jul 1763; Grand Tour (Italy) 1764-5; MP Wallingford 1768-74, Aylesbury 1774-80, Wallingford 1780-4, Buckinghamshire 1784-90, Clitheroe 1790-6, Aldeburgh 1796-1812, Steyning 1812-20, Horsham from 1820; a Lord of the Admiralty Jul 1782 - Apr 1783; a Lord of the Treasury Dec 1783 - Apr 1789; succ. father as 6th baronet 4 Sep 1786; of Boarstall and Dorton, Bucks.; “father” of the House of Commons; m. 1st, 9 Mar 1771 Mary, dau. of Sir James Colebrooke, Bart., MP; m. 2nd, 26 May 1783 his cousin Martha Catherine, dau. of George Richard Carter, Chilton, Bucks.; d. 14 Mar 1826.

Results 1 to 10 of 315